Techsajt -technika

Digitální těhotenský test

Dnešní článek dokazuje, že je Techsajt opravdu "o všem" :-). Není to žádný návod ani nic světaborného, spíš jen taková zajímavost; moje překvapení.

Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím, když jsem poslouchal kamarádky ve škole, které běhaly na záchod "čůrat na proužky". Najednou jsem zaslechl něco o digitálním testu a hned mě napadla otázka, jak to asi funguje. Po malé instruktáži od něžnějšího pohlaví naší společnosti to už víceméně vím :-).

Jak se to pozná

Uvádím informaci z letáku:

Princip testu spočívá v rozpoznání těhotenského hormonu v těle. Tento hormon se nazývá gonodotropin a nalezneme jej buť to v moči nebo v krvi. Nejjednoduší způsob se osvědčil v rozpoznání tohoto hormonu v moči. Celý test tedy spočívá v tom, že testovaná žena načůrá na test a ten zhruba po pěti minutách ukáže výsledek. Postupujte podle rad na příbalovém letáku a prakticky nemůžete udělat chybu. Test vám ukáže zda je funkční a vyhodnotí přítomnost těhotenského hormonu (hCG) v těle testované ženy.

Takže zjednodušeně řečeno jsou na testu 2 čárky nebo jedna. Podle intenzity čárky se pozná, jak dlouho je žena těhotná. Údajně (pozn. autora :-)).

Testovací proužek

Onen testovací proužek vypadá asi takhle

obrazek

Já osobně vidím proužky 2, takže testovaný subjekt (:)) je nejspíše "v tom" a může se radovat. Proužek je údajně nejlevnější, nejrychlejší, ale naopak méně spolehlivý. Je vyráběn v citlivostích 10, 20, 25 a 50 ml.U./ml., kdy čím menší číslo, tím citlivější (citlivost na koncentrace hormonu v moči).

Testovací tyčinka

Testovací tyčinka je údajně přesnější, mimo jiné i dražší.

obrazek

Po rozebrání je jasně vidět, že je to opět zase jen proužek.

obrazek

Digitální testovací tyčinka

obrazek

A to je hlavní téma tohoto článku. Paní si koupí takovýto hezký test za 173Kč a jde na to "vědecky". Na displeji se ukáže - nebo + a počet týdnů.

obrazek

Tak jsem si říkal, jak to asi funguje, že by nějaký mocný (patentovaný) materiál na čipu s chemickou látkou měnící například rezistivitu po styku s hCG, jako je to například u indikátorů sirovodíku?

Jak to funguje

Paní počůrá vykukující absorbní část tyčinky a na displeji se automaticky objeví přesýpací hodiny. Po rozebrání je jasně vidět, že se přístroj aktivuje ve chvíli, kdy se moč s velkým obsahem vody dostane mezi eletrody a povrchem absorbční části začne procházet proud z jedné elektrody do druhé. Tento princip je používán v tzv. indikátorech deště nebo vlhkosti v květináčích. Obecně na tento fígl stačí 2 tranzistory.

obrazek

Celé zařízení je napájeno 3V baterií a srdcem přístroje je 8-bitový mikroprocesor HT48R06A-1 Holtek Semiconductor taktovaný na 4MHz. Má 13 vstupně/výstupních portů a 1024x14 paměti PROM a 54x8 RAM. Pouzdro mívá 18-pin DIP/SOP.

obrazek

Je jasně vidět, že se přístroj OPĚT skládá z oněch testovacích proužků. V levé části plošného spoje si můžeme všimnout fotodiod (?) D1 až D5.

D1 a D2, D3 a D4 jsou umístěny přesně nad kontrolní částí obou proužků, kde paní běžně kouká na čárky.

obrazek

Základem měření je tedy opět a zase příběh dvou čárek, nikoliv něco co jsem já osobně očekával.

Tento test ukázal "-", avšak po rozebrání přístroje se v publiku strhla vlna nekontrolovatelné radosti.

obrazek

Závěr

Nechci hanit tento přístroj, nad kterým si jistě dalo práci nemalé množství předních vědců, ale upřímně řečeno - čekal jsem od toho něco víc (tím myslím provedení měření, nikoliv funkčnost, kdyby to nefungovalo tak se to asi neprodává).

 

© 2010 Techsajt.cz | Valid XHTML | CSS

 

Domů | Users